فراخوانی ...

گوگل ارث اسلامی با نام بصیر ایجاد می شود

نسخه چاپی RSS
 • پنج‌شنبه 30 خرداد 1392 ساعت 10:57
  گوگل ارث اسلامی با نام بصیر ایجاد می شود وزیرارتباطات و فناوری اطلاعات از ایجاد سرویس ارایه خدمات مانند گوگل ارث بومی با نام بصیر در آینده نزدیک خبر داد و گفت: راه اندازی پروژه نقشه سه بعدی زمین فراهم شده و اکنون ما به دنبال ایجاد دیتاسنتر مناسبی هستیم تا این حجم اطلاعات در آن قرار گیرد.

  دکتر محمد حسین نامی روز سه شنبه در مراسم امضای تفاهم نامه حمایت از شرکت های دانش بنیان در دانشگاه تهران اظهار داشت: گوگل ارث که سال ۱۹۹۶ تاسیس شده اکنون یک مرکز داده – دیتاسنتر- با حجم ۲ هزار ترابایت داشته و به دلیل جمع آوری اطلاعات برای سازمانهای امنیتی و اطلاعاتی درآمدزایی بسیاری دارد. 
  وی افزود: می بایست گروه های تحقیقاتی با توان هرچه بیشتر به حمایت از این وب سایت بپردازند و هدایت و بررسی وتحلیل داده های آن را انجام دهند. 
  وزیرارتباطات وفناوری اطلاعات حمایت از تحقیقات کاربردی را از مهمترین برنامه های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات دانست و گفت: یکی از تحقیقات کاربردی تحقیقات در حوزه نوآوری است که براساس آن نخبگان می بایست بر لایه های مربوط به انتقال داده های صوتی و تصویری فعالیت کنند. 
  نامی اضافه کرد: لایه انتقال تصویر و صوت از طریق زیرساخت های ارتباطی از جمله موارد نو در دنیاست و در زمره پردرآمدترین بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات در دنیا محسوب می شود و از نظر دفاعی بسیار مورد توجه است. 
  وزیرارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین تحقیقات در حوزه تجهیزات را از اولویت های این وزارت خانه عنوان کرد و افزود: امروزه بسیاری از کشوری های توانمند در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات ساخت تجهیزات اساسی مورد نیاز خود را به دیگر کشورها نمی سپارند چراکه این امر خطرات بسیاری را به دنبال دارد؛ از این رو استادان ونخبگان می بایست در زمینه تولید تجهیزات بومی فعالیت گسترده ای را آغاز کنند. 
  وی گفت: همچنین تولید نرم افزارهای بومی را از دیگر محورهای آینده فعالیت های کشور است که با افتتاح پژوهشکده تولید نرم افزارها در این زمینه گام های اساسی خواهیم برداشت. 
  نامی همچنین با اشاره به گسترش فضای مجازی در دنیا خاطرنشان کرد: امروزه فضای مجازی با گسترش هرچه بیشتر به فضای حقیقی نزدیک تر می شود و وب سایت های مختلف روز به روز در دنیا ایجاد می شود. 
  ***استفاده از سیستم عامل بومی در دستگاه های اجرایی 
  دکتر مرتضی براری قائم مقام وزیر ارتباطات وفناوری اطلاعات نیز در این مراسم اظهار داشت: بسیاری از دستگاه های اجرایی مایل به استفاده از سیستم عامل بومی زمین در نهادهای مربوط هستند. 
  وی افزود: اکنون این سیستم عامل در دانشگاه تهران نصب شده است که در صورت توافق این سیستم عامل در این دانشگاه عملیاتی می شود. 
  براری ابراز امیدواری کرد که به زودی این سیستم عامل در مراکز علمی و تحقیقاتی کشور به کار گرفته شود. 
  وی سهم کاربران بازی های رایانه ای در کشور را ۲۵ میلیون نفر عنوان کرد وگفت: این درحالی است که کمتر از ۱۰۰ نفر در این حوزه به تولید بازی های رایانه ای می پردازند. 
  براری در خصوص فرصت های شغلی که صنعت ارتباطات و فناوری اطلاعات می تواند در کشور ایجاد کند گفت: این حوزه با توجه به پتانسیل های بالایی که در اختیار دارد می تواند تا ۸ میلیون فرصت شغلی جدید در کشور ایجاد کند.   گزارش| اجتماعی
  نام منبع: خبرگزاری ایرنا
  شماره مطلب: 640
  دفعات دیده شده: 3870 | آخرین مشاهده: 1 ساعت پیش
مرتبط
 • تاکید وزیر ارتباطات بر مطالعه روی لایه انتقال دیتا و صوت یونسفر
  وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر مطالعه روی لایه انتقال دیتا و صوت یونسفر در کشور، گفت: به منظور ارائه خدمات اقدام به طراحی سایت بصیر شد که برای بهره برداری کامل از خدمات این سایت نیاز به نرم افزاهای تولید داخل داریم.
  خبر | مهندسی | چهارشنبه 29 خرداد 1392
 • تعداد دفاتر ICT روستایی به 16 هزار و 200 دفتر رسید
  وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از بهره برداری از 10 هزار دفتر ICT روستایی به عنوان دفاتر اطلاع رسانی گردشگری خبر داد و گفت: با افتتاح این دفاتر، تعداد دفاتر خدمات ارتباطات و فناوری اطلاعات روستایی ICT در کشور به 16 هزار و 200 دفتر رسید.
  خبر | فنی و حرفه ای | چهارشنبه 29 خرداد 1392
 • تولید محصولات نرم افزاری کاربردی بر پایه سیستم عامل بومی زمین
  با امضای تفاهم نامه هایی مقرر شد تا وزارت ارتباطات به میزان 20 میلیارد تومان از طرح های مورد حمایت معاونت علمی حمایت کند و در دانشگاه تهران نیز متعهد به تولید محصول نرم افزاری کاربردی بر پایه سیستم عامل بومی زمین برای شرکت دانش بنیان شد.
  خبر | مهندسی | چهارشنبه 29 خرداد 1392
 • راه اندازی نسل سوم و چهارم موبایل تا یکسال آینده
  وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از راه اندازی نسل سوم و چهارم موبایل در یک سال آینده خبر داد و گفت: علاوه بر این راه اندازی پژوهشکده ICT در 5 دانشگاه بزرگ در دستور کار وزارتخانه قرار دارد.
  خبر | اجتماعی | سه‌شنبه 28 خرداد 1392
 • همایش دانشگاه فنی و حرفه ای، پیشرو در کسب و کار مولد
  مراسم هفته پژوهش با حضور استادان ، مخترعان و پژوهشگران این دانشگاه حضور معاون وزیر ارتباطات واطلاعات و رئیس سازمان فن آوری اطلاعات و دبیر کنفدراسیون صنعت ایران در سازمان مرکزی دانشگاه فنی و حرفه ای برگزار شد .
  خبر | اجتماعی | چهارشنبه 19 آذر 1393